2023-01-13

Kas yra ETF?

ETF (Exchange Traded Fund) yra biržoje kotiruojamas vertybinių popierių fondas, kuris seka tam tikras akcijas ar kitų finansinių priemonių rinkos indeksą. ETF yra labai panašus į akcijų fondą, tačiau yra labiau panašus į finansinį instrumentą, nes jis prekiaujamas realiu laiku biržoje. Tai reiškia, kad ETF gali būti pirktas ar realiu biržos veikimo laiku per dieną, taip pat kaip ir akcijos. 

Vienas iš ETF privalumų yra tai, kad jie paprastai yra pigesni nei kiti vertybinių popierių fondai. Tai yra dėl to, kad ETF neturi nuolat keisti savo portfelio, kaip tai daro dauguma fondų. Tai reiškia, kad ETF turi mažiau administravimo ir mokesčių išlaidų, o tai gali reikšti didesnį pelną jūsų investicijoms.

ETF gali būti geras pasirinkimas tiems, kurie nori investuoti į vertybinių popierių rinką, bet nežino, kaip pasirinkti atskirus vertybinius popierius, arba nori sumažinti savo riziką, investuodami į platų asortimentą vertybinių popierių. Prieš pradėdami investuoti į ETF, būtina atidžiai išnagrinėti rinką ir suprasti savo investicinius tikslus bei rizikos toleranciją. 

ETF savotiškai sukėlė revoliuciją kainoms investavimui ir taip pat diversifikavimo prasme. ETF kol kas egzistuoja jau daugiau nei 15 metų (Europoje) ir sulaukė milžiniško populiarumo bei augimo bangos. 

ETF pagrindiniai privalumai:

Lengvai perkiaujami. Galima pekiauti kaip finansiniu instrumentu - pirkti ir parduoti norimu momentu.

Likvidūs. Priešingai nei tradiciniai, nekotiruojami biržoje fondai, galima atidaryti arba uždarymo pozicijas bet kuriuo dienos metu kol veikia birža. Tuo tarpu tradiciniuose fonduose - vieną kartą dienoje.

Pigu. Kaštai maži lyginant su aktyviai valdomais fondais.

Paprastai suprantami. Nereikia gilintis į rinkas, nes perkamas indeksinis fondas.

Vis daugėja ETF pasirinkimų.

Diversifikacija. Sudėtyje gali būti šimtai ar netgi tūkstančiai aktyvų.

Daugelis moka pinigų srautą nuo laikomų akcijų, obligacijų ar kito turto (kaip dividendus). Mažesni aptarnavimo kaštai reiškia, kad daugiau pajamų lieka.

ETF kainos aktyvų, kuriuos laiko, yra labai arti tikrosios vertės. T.y. nėra kainos nuokrypio nuo turimo turto fonde.

Lengva analizuoti. Lengva palyginti skirtingus ETF istrumetus naudojantis specialiais instrumentais. Galima lyginti kaštus, rizikos lygius ir kitas charakteristikas. 

Ar visada ETF yra geriausias pasirinkimas? Pasyviam investuotojui tai yra gana geras pasirinkimas, vis dėlto ne visada ir priklausomai nuo kiekvienos situacijos ar tikslų atskirai. 

Kai kurie ETF gali būti labai rizikingi ir naudojantys nemažus svertus.

Nelikvidūs. Kai kurie mažesni, labai specializuoti ETF gali būti labai nelikvidūs. Todėl uždarymo metu gali būti ženklus kainų skirtumas (spredas).

Nereikia tikėtis viršyti grąžos rodiklius, nes ETF tikslas yra uždibti indekso grąžą. Aktyviai valdomas fondas gali aplenkti indeksus (nedaugeliui pavyksta iki šiol), o indeksas yra tiesiog indeksas.

ETF rinkos augimas Europoje: Kaip matote, aktyvų augimas per dešimtmetį labai ženklus į ETF fondus - augimas 10 kartų tarpe nuo 2004 - 2015.

  

Screenshot 2023-01-08 at 21.23.57.png

Please publish modules in offcanvas position.