2022-12-01

Baltic DRY indeksas. Ką jis parodo?

Pavadinime esantis žodelis ,,dry‘‘ (,,sausas‘‘) ne visiškai atskleidžia realybę, nes tai pats ,,šlapiausias‘‘ rodiklis. Juo skaičiuojama kaina neapdirbtų žaliavų, kurios gabenamos pasaulio vandenynais. Žodelis ,,dry‘‘ šiame rodiklyje reiškia, kad skaičiuojamos ,,sausos‘‘ žaliavos – geležies rūda, anglis, grūdai,... tai sausi kroviniai, priešingai nei ,,šlapi‘‘ (nafta).
Žodelis ,,Baltic‘‘ reiškia tai, kad šis indeksas skelbiamas ir apskaičiuojamas Londone esančioje Baltijos biržoje (Baltic Exchange). Jie apskaičiuoja ir publikuoja BDI indeksą. Rodiklis neapsiriboja Baltijos jūra gabenamais kroviniais (taip gali pasirodyti iš pavadinimo). Baltijos birža seka judančių krovinių kaštus pagrindiniuose pasaulio uostuose. Indeksas, kuris sukurtas atspindi laivo nuomos kainą vadinamojoje ,,spot‘‘ (neatidėliotinų sandorių) rinkoje. Tai kroviniai, gabenami milžiniškais laivais, kai kurie jų net negali perplaukti Panamos ar Sueco kanalų. Norint gabenti krovinius tokiais milžiniškais laivais, jie turi keliauti per Gerosios Vilties ar Horno rago kyšulius Afrikos ir Pietų Amerikos pietuose. Todėl tokie laivai dar turi pavadinimą ,,kyšuliniai‘‘. Kiti mažesnių užsakymų laivai yra ,,Panamax‘‘, ,,Supramix‘‘, ,,Handysize‘‘. Visi jie gali keliauti kanalais ir yra įskaičiuojami į BDI indeksą, kaip ir ,,kyšuliniai‘‘.

Paprasčiausias kelias matyti BDI indekso judėjimą, reikėtų pažvelgti į laivų paklausą – kuo ji didesnė, tuo didesnis ir krovinių poreikis, paklausa. Paklausai didėjant, išnuomoti laivą tampa brangiau. Taip yra todėl, kad nėra daug laisvų laivų. Todėl kai pasaulinės ekonomikos auga, poreikis žaliavų didėja, o tai kelia laivų nuomos kainas.
BDI indeksas duoda informaciją apie tai, kaip prekiaujama pagrindinėmis pramonės medžiagomis. Geležies rūda ir anglis abu naudojami gaminti plieną, svarbų statybų sektoriui bei automobilių gamybai, kitoms ilgalaikio vartojimo prekėms.
Kodėl dar papildomai svarbu stebėti Kiniją? Kinijos geležies rūdos atsargų rodiklis yra svarbus stebėjimui, nes parodo šalies ekonominį potencialą, taip pat ir globalios ekonomikos būklę. Kuomet geležies rūdos atsargų mažai, bet Kinijos ekonomika atrodo sveikai, galime pamatyti geležies rūdos importo didėjimą.

Strategija:
BDI indeksas mums gali pagelbėti prognozuojant žaliavų kainų judėjimą. Pavyzdžiui, BDI smukimas gali lemti metalų kainos nuosmukį artimiausioje ateityje.
Kur stebime indeksą? Patikimas šaltinis šio rodiklio stebėjimui: http://www.bloomberg.com/quote/BDIY:IND


Parengė: Dainius Šilkaitis

Please publish modules in offcanvas position.