2025-03-09

Kaip 1930-ųjų muitų karai lėmė pasaulinės prekybos žlugimą?

1930-aisiais metais, po Didžiosios depresijos, didžiosios pasaulio ekonomikos susidūrė su rimtais iššūkiais dėl prekybos ribojimų. Vienas pagrindinių veiksnių buvo 1930-aisiais įvykę muitų karai, kai dauguma šalių ėmėsi protekcionistinių priemonių, įvedė aukštus muitus ir kitas prekybos kliūtis. Tai padarė didžiulę įtaką pasaulinei prekybai.

 

Pagrindiniai įvykiai buvo:

 

 1. Smoot-Hawley Muitų aktas (1930): Šis įstatymas, priimtas JAV, įvedė vieną didžiausių muitų tarifų, kuris apėmė tūkstančius prekių kategorijų. Nors tikslas buvo apsaugoti vietos pramonę nuo užsienio konkurencijos, kitos šalys atsakė tuo pačiu, įvedusios savo muitus, kurie dar labiau sumažino tarptautinę prekybą.

 2. Kitų šalių atsakas: Daugelis šalių, ypač Europoje ir Azijoje, atsakė į šį protekcionizmą, taip pat įvedė aukštus muitus ir apribojimus savo prekybos partneriams. Tai sukėlė tarptautinės prekybos žlugimą, nes šalys pradėjo mažinti importą ir eksportą, siekdamos apsaugoti savo ekonomiką nuo užsienio prekių konkurencijos.

  3. Pasaulinės prekybos nuosmukis: Prekyba tarp valstybių smuko drastiškai. 1929 m. pasaulinė prekyba siekė 120 mlrd. USD, tačiau iki 1933 m. sumažėjo iki 40 mlrd. USD. Didžiausias nuosmukis įvyko 1931-1932 m., kai pasaulio ekonomika buvo labiausiai paveikta protekcionizmo ir prekybos apribojimų.

 

Teisinė istorija

 

Didžiosios depresijos metu ūkininkai sudarė apie 20% JAV gyventojų. Maisto kainos smarkiai išaugo tarp 1915 ir 1918 metų, kai šalys atsigaudavo po Pirmojo pasaulinio karo. 1920-aisiais, kai Europos ūkininkai atsigaudinėjo po karo, amerikiečių ūkininkai susidūrė su sunkia konkurencija ir mažėjančiomis kainomis dėl perteklinės gamybos. Dėl šios priežasties amerikiečių žemės ūkio organizacijos spaudė vyriausybę apsaugoti žemės ūkio prekes ir importą.

Please publish modules in offcanvas position.