Kiek stiprus JAV dolerio kaip rezervinės valiutos statusas šiuo metu?
Atsakymas: JAV dolerio statusas lieka labai ženklus pasaulio rezervuose. Vis dėlto panagrinėkime kontekstą plačiau.
Vietoj didžiausių ekonomikų valiutų (t. y. euro zonos ir Kinijos), rezervų valdytojai pradėjo diversifikuoti savo portfelius į mažesnes valiutas, tokias kaip Kanados doleris (CAD) ir Australijos doleris (AUD).
Dažnai kyla nerimas dėl JAV dolerio dominavimo kaip rezervinės valiutos. Susirūpinimas dėl dolerio svarbos pirmą kartą buvo išreikštas dar 1960-aisiais Prancūzijos finansų ministro Valéry Giscard d'Estaing, kuris apkaltino JAV piktnaudžiaujant „nepagrįstu privilegijuotumu“ („exorbitant privilege“). Pastaruoju metu abejonės dėl dolerio viršenybės išaugo po to, kai 2022 m., reaguojant į Rusijos invaziją į Ukrainą, buvo įšaldytos Rusijos užsienio valiutos atsargos.
- Atsižvelgiant į tai, kad šios mažesnės valiutos turi santykinai mažą likvidumą, rezervų valdytojams gali būti neįmanoma reikšmingai padidinti jų dalies savo portfeliuose.
- Kadangi vis dar nėra rimto konkurento, doleris turėtų išlikti dominuojančia rezervine valiuta artimiausioje ateityje.
Grafike matyti JAV dolerio dalis pasaulinėse užsienio valiutos atsargose procentais:
JAV dolerio atsargos kaip paskirstytų rezervų procentinė dalis
- Užuot nerimavę dėl dolerio statuso kaip rezervinės valiutos, investuotojai turėtų sutelkti dėmesį į svarbesnius klausimus, kurie nulems dolerio kryptį.
- Potencialūs muitai, JAV fiskalinė politika, Federalinio rezervų banko (Fed) veiksmai ir Kinijos ekonomikos augimas bus pagrindiniai veiksniai, lemiantys dolerio perspektyvas.
- JAV dolerio dalis pasaulinėse užsienio valiutos (FX) atsargose smarkiai išaugo po Antrojo pasaulinio karo ir Bretton Woods sistemos įkūrimo. Jo dalis pasaulinėse atsargose pasiekė 85 % viršūnę 1970-ųjų pradžioje.
- Prezidentui Richardui Nixonui 1971 m. uždarius aukso langą ir faktiškai nutraukus Bretton Woods sistemą, dolerio dalis atsargose per ateinančius du dešimtmečius sumažėjo iki maždaug 50 %.
- 1990-aisiais prasidėjo tendencijos apsisukimas – dolerio dalis FX atsargose pradėjo augti ir iki naujojo tūkstantmečio pradžios pasiekė 72 %.
- Išskyrus laikiną šuolį po Europos skolų krizės, dolerio dalis pasaulinėse valiutų atsargose mažėja jau ketvirtį amžiaus ir šiuo metu sudaro 57 %.
Kurios valiutos pasinaudojo dolerio mažėjančia dalimi FX atsargose nuo naujojo tūkstantmečio pradžios?
Pirmą dešimtmetį po įvedimo euras buvo pagrindinis dolerio konkurentas. Euro zonos ekonomika buvo panašaus dydžio kaip JAV ir turėjo gerai išvystytas kapitalo rinkas.
Tačiau 2011 m. Europos skolų krizė atskleidė esminius pinigų sąjungos trūkumus. Euras pasiekė aukščiausią dalį rezervuose – 28 % 2010 m., tačiau nuo 2015 m. ši dalis stabilizavosi ties maždaug 20 % (žr. 2 grafiko viršus). Vis dėlto bendros euro atsargos toliau augo ir šiuo metu yra arti rekordinio lygio (žr. 2 grafiko apačia).
Europos skolų krizė sumažino EUR dalį pasaulio rezervuose:
Be didesnės politinės ir fiskalinės vienybės eurui bus sunku padaryti reikšmingą pažangą kaip rezervinei valiutai. Pastaruoju metu išaugęs Prancūzijos ir Vokietijos obligacijų pajamingumo skirtumas rodo, kad esminės įtampos išlieka net ir praėjus daugiau nei dešimtmečiui po Europos skolų krizės.
Kai euro reikšmė pradėjo blėsti po skolų krizės, atsirado šiek tiek optimizmo, kad Kinijos juanis (renminbis, CNY) galėtų tapti svarbesne rezervine valiuta. Kinija vedė pasaulio ekonomiką iš 2008 m. pasaulinės finansų krizės (GFC) ir 2011 m. vis dar buvo daug entuziazmo dėl ilgalaikių Kinijos augimo perspektyvų.
Tarptautinis valiutos fondas (TVF) pradėjo skelbti renminbi laikomas atsargas tik nuo 2017 m. Iki 2021 m. pastebėtas nuosaikus augimas, tačiau pastaruosius trejus metus CNY atsargos mažėjo (žr. 3 grafiką).
Ši mažėjimo tendencija sutapo su Rusijos invazija į Ukrainą, o tai paskatino rezervų valdytojus labiau nerimauti dėl geopolitinės įtampos tarp JAV ir Kinijos. Potencialios JAV sankcijos sustiprino abejones dėl Kinijos kaip „investuojamos“ šalies statuso.
Be galimų geopolitinių rizikų, Kinijos kapitalo sąskaita vis dar nėra visiškai atvira, o finansų rinkos tebėra neišsivysčiusios. Gali prireikti metų, o gal net dešimtmečių, kol Kinijos kapitalo rinkos taps visiškai prieinamos ir pakankamai išsivysčiusios, kad galėtų konkuruoti su JAV. Todėl juanis artimiausiu metu vargu ar išstums dolerį iš dominuojančios rezervinės valiutos pozicijos.
Jeigu ne į eurą ar Kinijos juanį, tai kaip rezervų valdytojai pastaraisiais metais diversifikavo savo atsargas, mažindami priklausomybę nuo JAV dolerio? Atsakymas yra tas, kad jie daugiausia nukreipė lėšas į mažesnes valiutas, tokias kaip Kanados (CAD) ir Australijos (AUD) doleriai.
Kinijos juanio dalis rezervuose taip pat mažėjo:
4 grafikas rodo užsienio valiutos atsargų paskirstymą kitoms, ne JAV dolerio valiutoms. Čia neįtrauktos euro, Didžiosios Britanijos svaro sterlingų, Japonijos jenos, Šveicarijos franko ir Kinijos juanio atsargos. Šių alternatyvių valiutų dalis išaugo nuo mažiau nei 2 % 2000 m. iki beveik 10 % šiuo metu.
Šis augimas vyko dviem etapais:
- Pirmoji augimo banga prasidėjo kartu su euro zonos skolų krize.
- Antroji banga sutapo su didėjančia geopolitine įtampa tarp JAV ir Kinijos.
Šios mažesnės valiutos sudaro didžiąją dalį JAV dolerio mažėjančios dalies pasaulinėse užsienio valiutų atsargose nuo tūkstantmečio pradžios. Tačiau, atsižvelgiant į tai, kad šios valiutos pasižymi santykinai mažu likvidumu, rezervų valdytojams gali būti sudėtinga reikšmingai padidinti jų dalį ateityje.
G10 valiutų – Japonijos jenos, Didžiosios Britanijos svaro sterlingų ir Šveicarijos franko pasiskirstymas: nuo vidutinės maždaug 8 % dalies laikotarpiu nuo 2000 iki 2015 m. šių valiutų dalis padidėjo tik nedaug ir šiuo metu sudaro 11 %.
Išvada: JAV dolerio dalis pasaulinėse užsienio valiutų atsargose mažėja nuo 2000 m. Tačiau pagrindiniai šio mažėjimo naudos gavėjai nebuvo didžiausių ekonomikų valiutos, tokios kaip euras ar juanis. Daugiausia iš to laimėjo mažesnės valiutos.
Rezervinis statusas vs. cikliniai veiksniai
Nors JAV doleris prarado dalį savo pozicijų mažesnėms valiutoms, jis turėtų išlikti dominuojanti rezervinė valiuta artimoje ateityje. Šiuo metu doleris vis dar neturi rimto konkurento.
Užuot nerimavę dėl dolerio rezervinio statuso, valiutų valdytojai turėtų sutelkti dėmesį į svarbesnius klausimus, kurie lems dolerio kryptį. Mūsų nuomone, investuotojai turėtų atkreipti dėmesį į keturis pagrindinius veiksnius:
- Galimus muitų tarifus
- JAV fiskalinę politiką
- Federalinio rezervo (Fed) veiksmus
- Kinijos ekonomikos augimą
Retai praeina diena, kai prezidentas Trumpas negrasina įvesti tarifų tam tikriems produktams ar šalims.
Galimi tarifai ir Federalinio rezervo atsakas
Dideli muitai gali priversti Federalinį rezervą (Fed) elgtis atsargiau. Naujų tarifų įvedimas gali sukelti vienkartinį kainų lygio šuolį. Nors šis efektas ilgainiui išsisklaidytų, Fed galėtų pristabdyti palūkanų mažinimo ciklą, kad užtikrintų, jog infliacijos lūkesčiai liktų stabilūs.
Laisvesnė JAV fiskalinė politika dar labiau didintų Fed nerimą. Respublikonų kontroliuojamas Atstovų Rūmų biudžeto komitetas siūlo 4,5 trilijono dolerių mokesčių mažinimą, kuris būtų tik iš dalies kompensuotas išlaidų mažinimu. Pasak Manhattan Institute, šis pasiūlymas per kitą dešimtmetį pridėtų 3,3 trilijono dolerių prie deficito.
Fiskalinis skatinimas galėtų sustabdyti mažėjančią infliacijos tendenciją JAV ir priversti Fed imtis griežtesnės politikos. Jei Fed išlaikytų griežtą pinigų politiką, o kiti centriniai bankai tęstų palūkanų mažinimo ciklus, palūkanų skirtumai dar labiau padidėtų dolerio naudai.
Kinijos ekonomikos poveikis doleriui
Kinijos ekonomikos rezultatai taip pat bus svarbūs nustatant dolerio kryptį. Egzistuojaa atvirkštinė koreliacija tarp dolerio stiprumo ir Kinijos ekonominio ciklo. Kadangi Kinija yra pagrindinis ne JAV pasaulinio augimo variklis, stiprėjantis pasaulinis augimas didina kapitalo srautus į rizikingesnius aktyvus už JAV ribų. Priešingai, Kinijos ekonomikos silpnėjimas slopina pasaulinį augimą ir daro dolerį patrauklesnį.
Kinijos ekonomikos ciklas vs. apverstas USD grafikas:
Pastarųjų metų prasti Kinijos ekonominiai rezultatai buvo naudingi doleriui. Pekinas užsiminė apie 5 % BVP augimo tikslą 2025 m., o tam reikės dar labiau švelninti politiką, ypač JAV tarifų fone. Artėjantis Nacionalinis liaudies kongresas kovo pradžioje bus svarbus įvykis stebėti – jei nebus pristatyta stiprių politikos priemonių, tai sustiprins dolerį.
Aukso rezervai
Parengė: Dainius Šilkaitis